hg0088com网址

www.hg018.com List of members of the Standing Committee of the Communist Party Committees of each province (May 2015)

List of members of the Standing Committee of the Communist Party Committees of each province (May 2015)

Information source: Time: 2020-02-21 02:43:56

Millennium Tongzhou vitality north stream

Tags: Provinces, municipalities and autonomous regions Category: Current affairs
List of members of the Standing Committee of the Communist Party Committees of each province (May 2015)
(2015-05-01
Beijing: Secretary: Guo Jinlong Deputy Secretary: Wang Anshun, Lu Xiwen (female)
Ye Qingchun (Secretary of the Commission for Discipline Inspection), Li Shixiang (Executive Deputy Mayor), Chen Gang (Vice Mayor), Li Wei (Director of the Propaganda Department), Jiang Zhigang (Director of the Organization Department), Gou Zhongwen (Secretary of the Education and Work Committee), Yang Xiaochao (Secretary of the Political and Legal Committee) , Pan Liangshi (Commander, Beijing Weijing District), Zhang Gong (Secretary-General, Deputy Mayor), Dai Junliang (Minister of United Front, Deputy Mayor).
Tianjin: Secretary: Huang Xingguo (agent) Deputy Secretary: Wang Dongfeng
Liao Keduo (Political Commissioner of Tianjin Police District), Yin Deming (Director of the Organization Department), Yao Zengke (Secretary of the Commission for Discipline Inspection), Duan Chunhua (Executive Deputy Mayor and Director of China (Tianjin) Pilot Free Trade Zone Management Committee), Liu Chengxi (Minister of United Front Work, CPPCC Vice Chairman), Cheng Qisheng (Secretary-General, Minister of Propaganda Department), Yuan Tongli (Secretary of the Political and Legal Committee, Chairman of the Federation of Trade Unions), Zhu Liping (female, Secretary of the Education and Work Committee), and Zong Guoying (Secretary of the Binhai New Area District Committee).
Hebei: Secretary: Zhou Benshun Deputy Secretary: Zhang Qingwei, Zhao Yong
Li Guangju (Political Commissioner of the Provincial Military Region), Yang Chongyong (Executive Deputy Governor), Chen Chaoying (Secretary of the Commission for Discipline Inspection), Fan Zhaobing (Minister of the United Front Work Department), Zhang Yue (Secretary of the Political and Legal Committee), Sun Ruibin (Secretary of the Shijiazhuang Municipal Party Committee), Tian Xiangli (female, Secretary of the Qinhuangdao Municipal Party Committee) ), Liang Tiangeng (Director of the Organization Department), Jiao Yanlong (Secretary of the Tangshan Municipal Party Committee).
Shanxi: Secretary: Wang Rulin Deputy Secretary: Li Xiaopeng, Lou Yangsheng
Hu Suping (female, Minister of Propaganda Department), Gao Jianmin (Executive Deputy Governor), Huang Xiaowei (Secretary of the Commission for Discipline Inspection), Wu Zhenglong (Secretary of the Taiyuan Municipal Party Committee), Zhang Shaohua (Secretary of the Provincial Party Committee), Wang Jianming (Secretary of the Political and Legal Committee), and Sun Shaoxing (Minister of the United Front Work Department) ), Wang Weizhong (Secretary-General), Fu Jianhua (Vice Governor), Sheng Maolin (Director of Organization Department).
Inner Mongolia: Secretary: Wang Jun Deputy Secretary: Bartle, Li Jia (Secretary of Politics and Law Committee)
Zhang Li (Secretary of the Commission for Discipline Inspection), Wu Lan (female, Minister of Propaganda Department), Li Pengxin (Director of the Organization Department), Fu Taizeng (Executive Vice Chairman), Bu Xiaolin (female, Minister of United Front Work Department), Nashun Menghe (Secretary of the Hohhot Municipal Party Committee) Du Zi (Secretary of Tongliao Municipal Party Committee, Deputy Director of the Standing Committee of the Autonomous Region People's Congress), Wang Zhonghe (Secretary of Baotou Municipal Party Committee), and Yang Junxing (Political Commissar of Inner Mongolia Military Region).
Liaoning: Secretary: Li Xi Deputy Secretary: Chen Qiufa, Xu Weiguo
Lin Duo (Secretary of the Discipline Inspection Commission), Zeng Wei (Secretary of the Shenyang Municipal Party Committee), Tang Jun (Secretary of the Dalian Municipal Party Committee), Zhou Zhongxuan (Executive Deputy Governor), Xin Guizi (Director of the Organization Department), Zhang Lin (Provincial Military District Political Commissar), Su Hongzhang (Political and Legal Commission) Secretary), Fan Weiping (Minister of Propaganda Department), Tan Zuojun (Secretary-General), Dai Yulin (Chairman of the Federation of Trade Unions).
Jilin: Secretary: Bayin Chaolu Deputy Secretary: Jiang Chaoliang,
Ma Junqing (Executive Deputy Governor), Gao Guangbin (Secretary of the Changchun Municipal Party Committee), Jin Zhenji (Secretary of the Political and Legal Committee), Fang Li (female, Secretary General), Qi Yu (Director of the Organization Department), Cui Shaopeng (Secretary of the Discipline Inspection Commission), Zhang Anshun (Yanbian Prefecture) Party Secretary), Chen Weigen (Deputy Director of the Standing Committee of the Provincial People's Congress), Chen Honghai (Commander of the Provincial Military Region), and Solemn (Minister of Propaganda).
Heilongjiang: Secretary: Wang Xiankui Deputy Secretary: Lu Hao, Chen Runer
Huang Jiansheng (Secretary of the Discipline Inspection Commission), Zhang Xiaolian (Director of the Propaganda Department), Ma Xueyi (Political Commissioner of the Provincial Military Region), Yang Yi (Director of the Organization Department), Chen Haibo (Secretary of the Harbin Municipal Party Committee), Yang Dongqi (Secretary of the Political and Legal Committee), Hao Huilong (Executive Deputy Governor) Zhao Min (female, United Front Minister) and Li Haitao (Secretary-General).
Shanghai: Secretary: Han Zheng Deputy Secretary: Yang Xiong, Ying Yong
Tu Guangshao (Executive Deputy Mayor), Xu Lin (Director of Propaganda Department), Ai Baojun (Vice Mayor), Shen Xiaoming (Secretary of Pudong New Area District Committee and Director of China (Shanghai) Pilot Free Trade Zone Management Committee), Xu Zezhou (organization Minister), Hou Kai (Secretary of the Commission for Discipline Inspection), Jiang Ping (Secretary of the Political and Legal Committee), Sha Hailin (Minister of the United Front Work Department), Yin Hong (Secretary-General), and He Weidong (Commander of the Shanghai Police District).
Jiangsu: Secretary: Luo Zhijun Deputy Secretary: Li Xueyong, Shi Taifeng (also Secretary of Suzhou Municipal Committee)
Hong Qiang (female, Secretary of the Discipline Inspection Commission), Li Yunfeng (Executive Deputy Governor), Huang Lixin (female, Secretary of the Nanjing Municipal Party Committee), Li Xiaomin (Secretary of the Wuxi Municipal Party Committee, Secretary of the Political and Legal Committee), Wang Jiong (Director of the Organization Department), Fan Jinlong (Secretary-General ), Wang Yanwen (female, minister of propaganda), Xu Ming (deputy governor), and Cao Dexin (political commissar of the provincial military region).
Zhejiang: Secretary: Xia Baolong Deputy Secretary: Li Qiang, Wang Huizhong (Secretary of the Political and Legal Committee)
Ren Zemin (Secretary of the Discipline Inspection Commission), Ge Huijun (female, Minister of Propaganda Department), Liu Liwei (Deputy Secretary of the Political and Legal Committee, Director of the Public Security Department), Gong Zheng (Secretary of the Hangzhou Municipal Party Committee), Yuan Jiajun (Executive Deputy Governor), Liao Guoxun (Director of the Organization Department) ), Wang Xinhai (Political Commissar of the Provincial Military Region), Zhao Yide (Secretary-General), Liu Qi (Secretary of the Ningbo Municipal Party Committee), and Chen Yixin (Secretary of the Wenzhou Municipal Committee).
Anhui: Secretary: Zhang Baoshun Deputy Secretary: Wang Xuejun, Li Jinbin
Xu Liquan (Secretary of the Political and Legal Committee), Wang Binyi (Secretary of the Commission for Discipline Inspection), Zhan Xialai (Executive Deputy Governor), Tang Chengpei (Secretary-General), Shen Suzheng (female, Minister of United Front Work), Cao Zhenghai (Minister of Propaganda Department), Song Haihang (Provincial Military District Political Committee) , Chen Shulong (Deputy Governor), Wu Cunrong (Secretary of the Hefei Municipal Party Committee), and Deng Xiangyang (Director of the Organization Department).
Fujian: Secretary: You Quan, Deputy Secretary: Su Shulin, Yu Weiguo
Yang Yue (Secretary of the Fuzhou Municipal Party Committee), Jiang Xinzhi (Director of the Organization Department), Ye Shuangyu (Secretary General), Zhang Zhinan (Executive Deputy Governor), Li Shulei (Director of the Propaganda Department), Wang Menghui (Secretary of the Xiamen Municipal Party Committee), Ni Yuefeng (Secretary of the Discipline Inspection Commission) ), Xiong Andong (commander of the Provincial Military Region), Lei Chunmei (female, director of the United Front Work Department), and Chen Dong (secretary of the Political and Legal Committee).
Jiangxi: Secretary: Qiang Wei Deputy Secretary: Lu Xinshe, Mo Jiancheng (Executive Vice Governor)
Shi Wenqing (Deputy Director of the Standing Committee of the Provincial People's Congress, Secretary of the Ganzhou Municipal Committee), Yao Yaping (Director of the Propaganda Department), Zhou Zemin (Secretary of the Commission for Discipline Inspection), Zhou Meng (Secretary of the Political and Legal Committee), Cai Xiaoming (Director of the United Front Work Department), Zhao Aiming (Female, Director of the Organization Department) ), Gong Jianhua (Secretary of Nanchang Municipal Committee).
Shandong: Secretary: Jiang Yikang Deputy Secretary: Guo Shuqing, Wang Junmin
Sun Wei (Executive Deputy Governor), Li Faquan (Secretary of the Commission for Discipline Inspection), Li Qun (Secretary of the Qingdao Municipal Party Committee), Gao Xiaobing (female, director of the Organization Department), Sun Shougang (Director of the Propaganda Department), Wang Wentao (Secretary of the Jinan Municipal Party Committee), Lei Jianguo (Secretary Minister, Vice Chairman of the Provincial Political Consultative Conference), Yan Shiyuan (Minister of the United Front Work Department), Lu Minsong (Political Commissioner of the Provincial Military Region), and Zhang Jiangting (Secretary of the Yantai Municipal Party Committee).
Henan: Secretary: Guo Gengmao Deputy Secretary: Xie Fuzhan, Deng Kai
Li Ke (Executive Deputy Governor), Yin Jinhua (Secretary of the Discipline Inspection Commission), Zhou Heping (Political Commissioner of the Provincial Military Region), Liu Mancang (Secretary of the Political and Legal Commission), Wu Tianjun (Secretary of the Zhengzhou Municipal Committee), Zhao Suping (female, Minister of Propaganda Department), Xia Jie (female , Minister of Organization), Chen Xuefeng (Secretary of Luoyang Municipal Party Committee), Li Wenhui (Secretary-General), Tao Minglun (Minister of United Front).
Hubei: Secretary: Li Hongzhong Deputy Secretary: Wang Guosheng, Zhang Changer (Secretary of Politics and Law Committee)
Hou Changan (Secretary of the Discipline Inspection Commission), Wang Xiaodong (Executive Deputy Governor), Ruan Chengfa (Secretary of Wuhan Municipal Party Committee), Fu Dehui (Secretary-General), Huang Chuping (Secretary of Yichang Municipal Party Committee), Wang Junzheng (Secretary of Xiangyang Municipal Party Committee), Liang Huiling (Female, Minister of United Front Work Department) , He Jiatie (Director of the Organization Department), Feng Xiaolin (Provincial Military District Political Commissar), Liang Weinian (Director of the Propaganda Department).
Hunan: Secretary: Xu Shousheng Deputy Secretary: Du Jiahao, Sun Jinlong
Huang Jianguo (Secretary of the Commission for Discipline Inspection), Li Weiwei (female, director of the United Front Work Department), Guo Hualiang (Director of the Organization Department), Chen Zhaoxiong (Executive Deputy Governor), Xu Yousheng (Director of the Propaganda Department), Sun Jianguo (Vice Chairman of the CPPCC and Secretary of the Provincial Political and Legal Committee) Concurrent Director of Public Security), Yi Lianhong (Secretary of Changsha Municipal Party Committee), Zhang Wenxiong (Secretary of Changzhu-Zhutan Reform Pilot Area Working Committee), Han Yongwen (Secretary-General, Deputy Director of the Standing Committee of the Provincial People's Congress), Huang Yuejin (Commander of the Provincial Military Region) .
Guangdong: Secretary: Hu Chunhua Deputy Secretary: Zhu Xiaodan, Ma Xingrui (also Secretary of Shenzhen Municipal Committee)
Huang Xianyao (Secretary of the Commission for Discipline Inspection), Li Yumei (female, head of the Organization Department), Lin Xiong (Head of the United Front Work Department), Xu Shaohua (Executive Deputy Governor), Lin Musheng (Secretary-General, Director of the General Office), Tong Zhen (Director of the Propaganda Department), Ren Xuefeng (Secretary of the Guangzhou Municipal Party Committee), Huang Shanchun (Political Committee of the Provincial Military Region), Li Jia (Secretary of the Zhuhai Municipal Party Committee), and Lin Shaochun (Secretary of the Political and Legal Committee).
Guangxi: Secretary: Peng Qinghua Deputy Secretary: Chen Wu, Wei Chaoan
Bai Nianfa (Guangxi Military Region Political Committee), Wen Kahua (Secretary of the Political and Legal Committee), Yu Chunsheng (Secretary of the Commission for Discipline Inspection), Huang Daowei (Director of the Propaganda Department), Tang Renjian (Executive Vice Chairman), Yu Yuanhui (Secretary of the Nanning Municipal Party Committee), Fan Xiaoli (female, secretary Chang), Lantian Li (Vice-Chairman), Wang Xiaodong (Secretary of the Beihai Municipal Party Committee), and Yu Yunlin (Director of the Organization Department).
Hainan: Secretary: Luo Baoming Deputy Secretary: Liu Cigui, Li Jun
Xu Jun (Minister of Propaganda Department), Ma Yongxia (Female, Secretary of the Discipline Inspection Commission), Li Xiulin (Director of the Organization Department, Secretary of the Education and Work Commission), Mao Chaofeng (Secretary of the Political and Legal Committee, Executive Deputy Governor), Sun Xinyang (Secretary of Haikou Municipal Committee), Liu Xin ( Provincial Military Region Political Commissar), Zhang Qi (Secretary of the Sanya Municipal Party Committee), Chen Zhirong (Vice Governor), and Hu Guanghui (Secretary-General).
Chongqing: Secretary: Sun Zhengcai Deputy Secretary: Huang Qifan, Zhang Guoqing
Xu Songnan (Secretary of the Discipline Inspection Commission), Weng Jieming (Executive Deputy Mayor), Liu Xuepu (Secretary of the Political and Legal Committee), Song Airong (female, head of the United Front Work Department), Ling Yueming (secretary of the Liangjiang New District Party Working Committee), Zhang Ming (Secretary General), and Zeng Qinghong ( Female, Director of the Organization Department), Yan Ping (Director of the Propaganda Department), Gao Xiaoyong (Chongqing Police District Commander), and Wang Xiangang (Secretary of Wanzhou District Committee).
Sichuan: Secretary: Wang Dongming Deputy Secretary: Wei Hong, Yin Li
Li Dengju (female, Chairman of the Federation of Trade Unions), Wang Huaichen (Secretary of the Commission for Discipline Inspection), Huang Xinchu (Secretary of the Chengdu Municipal Committee), Fan Ruiping (Director of the Organization Department), Li Changping (Director of the Agricultural and Industrial Committee), Wu Jingping (Secretary General), Liu Jiaguo (Political Commission of the Provincial Military Region) , Wang Ning (Executive Deputy Governor), Shi Jun (Deputy Governor and Director of Public Security), and Cui Baohua (Minister of United Front).
Guizhou: Secretary: Zhao Kezhi Deputy Secretary: Chen Miner, Tong Yiqin (female, concurrently secretary of the Political and Legal Committee)
Song Xuantao (Secretary of the Discipline Inspection Commission), Liu Xiaokai (Head of the United Front Work Department), Sun Yongchun (Head of the Organization Department), Qin Rupei (Executive Deputy Governor), Chen Gang (Secretary of the Guiyang Municipal Party Committee), Zhang Guangzhi (Director of the Propaganda Department), Mu Degui (Deputy Governor) ), Wang Shenghuai (commander of the Provincial Military Region), Wang Xiaoguang (Secretary of Zunyi Municipal Committee), and Liu Qifan (Secretary-General).
Yunnan: Secretary: Li Jiheng Deputy Secretary: Chen Hao, Zhong Mian
Li Jiang (female, executive deputy governor), Huang Yi (Minister of United Front Work), Meng Sutie (Secretary of the Political and Legal Committee), Cao Jianfang (Secretary-General), Liu Weijia (Director of the Organization Department), Zhao Jin (Director of the Propaganda Department), Li Pei ( Secretary of the Party Working Committee of Central Yunnan Industrial Cluster (New District)), Shi Xiao (Standing Member of the Provincial Party Committee), and Zhang Shuofu (Secretary of the Commission for Discipline Inspection).
Tibet: Secretary: Nationwide Chen Deputy Secretary: Bai Machilin, Lausangjiang Village, Wu Yingjie, Deng Xiaogang
Diao Guoxin (Political Commissar of the Tibet Military Region), Public Security Tashi (Secretary of the CPPCC Party Group, Vice Chairman, Head of the United Front Work Department), Qi Zala (Secretary of the Lhasa Municipal Party Committee), Luo Budunzhu (Secretary of the Changzhou Municipal Committee), Dong Yunhu (Director of the Propaganda Department), Doto (Secretary of the Work Committee of the District Organs), Ding Yexian (Executive Vice Chairman), Wang Ruilian (Secretary-General, Executive Deputy Secretary of the Political and Legal Committee), Wang Yongjun (Secretary of the Discipline Inspection Commission), and Zeng Wanming (Director of the Organization Department).
Shaanxi: Secretary: Zhao Zhengyong Deputy Secretary: Lou Qinjian, Hu Heping
Guo Yongping (Secretary of the Commission for Discipline Inspection), Wei Minzhou (Secretary of the Xi'an Municipal Party Committee), Yao Yinliang (Secretary of the Yan'an Municipal Party Committee), Jing Junhai (Director of the Propaganda Department), Mao Wanchun (Director of the Organization Department), Liu Xiaoyan (Female, Secretary-General, Secretary of the Work Committee of the Provincial Government) , Gao Longfu (commander of the Provincial Military Region), Chen Qiang (Minister of United Front), Zhu Leike (Secretary of the Political and Legal Committee, Deputy Governor).
Gansu: Secretary: Wang Sanyun Deputy Secretary: Liu Weiping, Ouyang Jian
Series (Director of the Propaganda Department), Wu Degang (Director of the Organization Department), Ze Bazu (Secretary of the Political and Legal Committee), Xian Hui (Female, Deputy Governor), Zhang Xiaolan (Female, Secretary of the Discipline Inspection Commission), Yu Haiyan (Secretary of the Lanzhou Municipal Committee), Li Jianhua (Secretary-General), Fu Chuanyu (Political Commissioner of the Provincial Military Region).
Qinghai: Secretary: Luo Huining Deputy Secretary: Hao Peng, Wang Jianjun (also Secretary of Xining Municipal Committee)
Luo Yulin (Executive Deputy Governor), Dorje Redan (Secretary of the Commission for Discipline Inspection), Wang Xiaoqing (Secretary-General, Vice Chairman of the CPPCC), Zhang Guangrong (Secretary of the Political and Legal Committee), Ma Shunqing (Vice Governor), Wang Xiao (Vice Governor) ), Suning (Chairman of the Provincial Federation of Trade Unions, Deputy Director of the Standing Committee of the Provincial People's Congress), Danke (Minister of the United Front), Li Songshan (Commander of the Provincial Military Region), and Zhang Ximing (Minister of Propaganda).
Ningxia: Secretary: Li Jianhua Deputy Secretary: Liu Hui (female), Cui Bo
Cai Guoying (Minister of Propaganda Department), Chen Xuguo (Secretary of the Discipline Inspection Commission), Xu Guangguo (Secretary of Yinchuan Municipal Party Committee), Fu Xingguo (Secretary of Organization Department), Li Wenwen (Secretary of Guyuan Municipal Party Committee), Wang Yanfei (Secretary of Political and Legal Committee, Director of Public Security Department), Zhang Chaochao ( Executive Vice Chairman), Li Rui (Vice Chairman), Chang Yeting (Commander of Ningxia Military Region), and Ma Tingli (Vice Chairman).
Xinjiang: Secretary: Zhang Chunxian Deputy Secretary: Xue Kelai Zakr, Che Jun, Han Yong (Political Committee Member, Xinjiang Production and Construction Corps)
Huang Wei (Executive Vice Chairman), Xiao Kaiti Yiming (District Party Committee Standing Committee), Zhu Hailun (Secretary of Urumqi Municipal Party Committee), Bai Zhijie (Secretary-General), Erkenjiang Turajon (Secretary of Tacheng District Committee), Xiong Xuanguo (Political and Legal Committee) Secretary), Xu Hairong (Secretary of the Commission for Discipline Inspection), Hani Bati Shabukai (Standing Committee Member of the District Party Committee), Li Xuejun (Minister of Propaganda Department), Elken Tunyazi (Vice Chairman), and Ma Xuejun (Minister of Organization Department).
Xinjiang Production and Construction Corps: First Secretary: Zhang Chunxian Secretary, Political Commissar: Han Yong Deputy Secretary: Liu Xinqi (Commander of the Corps)
Saimaiti · Maimaiti (Deputy Commander of the Corps), Yu Xiutong (Deputy Commander of the Corps, Vice Chairman of the Political Consultative Conference of the Autonomous Region), Song Jianye (Deputy Commander of the Corps), Lu Xiaofeng (Deputy Political Commissar of the Corps), Kong Xinglong (Deputy Commander of the Corps) ), Liu Xiangsong (Deputy Political Commissar of the Corps, Secretary of the Discipline Inspection Commission), Xu Weihua (Deputy Political Commissar of the Corps), Li Xinming (Deputy Commander of the Corps, Secretary-General), Song Hao (Deputy Political Commissar of the Corps, Minister of the Organization Department), Yang Fulin (Deputy Commander of the Corps, Political and Legal Party Secretary), Abliz Niyaz (Deputy Political Commissar of the Corps), Tian Jianrong (Member of the Corps Party Committee), Wang Shijiang (Member of the Corps Party Committee), Yang Hongli (Member of the Corps Military Department), Xu Zhixin (Member of the Corps Party Committee, Eighth Division Shihezi Municipal Party Committee Secretary, Political Commissar), Guo Yonghui (Binguan Propaganda Minister).

Spider pond